ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت یکی از مواردی است که دانستن آن برای هر کسی که قصد ثبت شرکت دارد ضروری است. در این مقاله قصد داریم قبل هر چیزی شما را با تعریف و انواع شرکت آشنا کنیم، سپس به سراغ مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت می‌رویم و درپس از آن مراحل آن را برایتان بازگو خواهیم کرد. در انتها نیز با شما در مورد مزایای ثبت شرکت سخن خواهیم گفت.

نکته: بسیاری می‌اندیشند که با ثبت شرکت می‌توان با ثبت شرکت و انتخاب نامی خاص برای آن دیگر کسی نمی‌تواند به آن نام فعالیتی انجام دهد. اما واقعیت این است که این قابلیت در صورتی رخ می‌دهد که شما ثبت برند انجام داده باشید. برای آشنایی بیشتر با تفاوت‌های ثبت برند و شرکت شمار به مقاله تفاوت ثبت برند و شرکت ارجاع می‌دهیم.

تعریف و انواع شرکت

صولا طبق استنباطی که از قانون تجارت می‌شود، شرکت قراردادی است که طبق آن اعضا و یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند و نکته‌ای که باید بدانید این است که شرکت‌ها در ایران شخصیت حقوقی دارند. شرکت‌ها انواع مختلفی دارند و به شرح زیر هستند:

در ادامه مدارک مورد نیاز برای ثبت برخی از این نوع شرکت‌ها را ذکر خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت

بسته به نوع شرکت مدارک مورد نیاز نیز اندکی تغییر می‌کنند. در بخش‌های زیر به مدارک مشترک مورد نیاز ثبت برخی از انواع شرکت‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • اظهارنامه شرکت سهامی خاص در دو نسخه
 • اساسنامه شرکت سهامی خاص در دو نسخه
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره
 •  اصل مجوز صادره از مرجع صلاحیتدار (در صورت مجوزی بودن موضوع شرکت).
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت.
 • کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره، سهامداران و بازرسین توسط دفاتر اسناد رسمی و یا نماینده رسمی شرکت

نکته:ارائه اصل فیش بانکی و اصل گواهی بانک مبنی بر افتتاح حساب بانکی بنام شرکت در شرف تاسیس و سپرده گذاری حداقل ۳۵% از سرمایه شرکت در حساب مذکور یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت شزکت سهامی خاص است.

ثبت شرکت - همراه ثبت

 

مراحل ثبت شرکت

در این بخش مراحل ثبت شرکت را به ترتیبی که باید رعایت شود آورده ‌ایم:

 1. تعیین نوع شرکت: ابتدا بایستی تعیین کنید که چه شرکتی می‌خواهید ثبت کنید. انواع شرکت را در بخش بالا توضیح داده‌ایم.
 2. تعیین نام شرکت: مرحله دوم تعیین نام برای شرکت است. جهت آشنایی با چگونگی انتخاب نام شرکت می‌توانید به مقاله مرتبط انتخاب نام شرکت مراجعه کنید.
 3. آماده کردن مدارک مورد نیاز: یکی از مهم‌ترین مراحل آماده کردن مدارک مورد نیاز است. در مورد مدارک مورد نیاز در بخش قبل صحبت کرده‌ایم. تنظیم مواردی از قبیل اظهارنامه و اسا‌س‌نامه بسیار حساس و نیاز به دقت بالا دارید. پس اگر زمان کافی برای انجام این موارد را ندارید این کار را به مشاوران ما در همراه‌ثبت بسپارید.
 4. ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها: در این مرحله مدارک را که آماده کرده بودید به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌نمایید. بسته به دقت در تهیه مدارکی که آماده کرده‌اید پرونده شما یا رد می‌شود و یا اعلام رفع نقص پرونده می‌شود و یا پذیرفته می‌شود. در صورت پذیرفته شدن بایستی به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و ضمن امضاء ذیل مدارک و فرم‌های مربوطه مدارک شرکت ثبت‌شده را دریافت کنید.
 5. پرداخت هزینه روزنامه رسمی: مرحله آخر پرداخت هزینه روزنامه رسمی است. با مراجعه به سایت ثبت روزنامه رسمی آگهی خود را ثبت کرده و به اداره ثبت شرکت‌ها مراجعه کرده و هزینه مربوط به ثبت آگهی تاسیس شرکت را پرداخت می‌کنید.

مزایای ثبت شرکت

ثبت هر شرکتی در کنار معایبی که گاه نمی‌توان آن را عیب نامید – مانند پرداخت مالیات- مزایای هم به همراه دارد. این مزایا عبارت‌اند از:

 •  فعالیت رسمی و قانونی
 • تقسیم مسئولیت بین چند شریک
 • اطمینان و اعتماد بیشتر ارگان ها ، نهاد ها و دولت به اشخاص حقوقی
 • برخورداری از حمایت گسترده دولت
 • امکان شرکت در مناقصات و مزایدات سایر شرکت ها
 • امکان دریافت نمایندگی رسمی از سایر نهاد های داخلی و حتی خارجی
 • اعتماد بیشتر مشتریان به شرکت ها به توجه به اطلاع رسانی و پشتوانه بهتر آنها
 • امکان استفاده و بهره برداری از امتیازات، اعتبارات و تسهیلات سایر سازمان ها

 

برای امور ثبت شرکت شما میتوانید با کارشناسان همراه ثبت تماس بگیرید
مطالب مرتبط

تغییرات شرکت

انحلال شرکت