ثبت برند و لوگو

برند به نام، طرح، عبارت و یا نمادی گفته می‌شود که معرف محصول و یا خدمتی خاص است. به طور کلی برند بایستی در مشتری ایجاد حس وفاداری کند و  انتخاب آن از مهم‌ترین مراحل ثبت برند است. جهت آشنایی بیشتر با این‌که به چه چیزی برند می‌گویند شما می‌توانید به مقاله مرتبط برند چیست مراجعه کنید.

حال که تا حدودی با تعریف برند آشنا شده‌اید در این مقاله قصد داریم به طور کامل مراحل ثبت برند را برای شما تشریح کنیم.

هدف از ثبت برند و مزایای آن

قبل از این‌که با مراحل ثبت علائم تجاری آشنا شوید بایستی از خود بپرسید چرا باید برند مورد نظر خود را ثبت کنید. شاید مهم‌ترین دلیل این باشد که شما می‌توانید حق استفاده انحصاری از برند مورد نظر جهت شناساندن کالا و یا خدمت مورد نظر را به دست آورید. همچنین شما می‌توانید مطمئن باشید که افراد سود‌جو نمی‌توانند از برند شما جهت معرفی محصول و یا خدمت خود سوء‌استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر شما می‌توانید به مقاله مرتبط دلایل ثبت برند مراجعه کنید.

مدارک لازم قبل از انجام مراحل ثبت برند

مدارک لازم جهت ثبت برند بسته به این‌که شخص حقیقی و یا حقوقی باشد متفاوت است. به ترتیب مدارک مورد نیاز برای هر دوی آن‌ها را در زیر آورده‌ایم.

مدارک لازم جهت ثبت برند برای اشخاص حقیقی

 

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص یا اشخاص متقاضی
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت مرتبط
 • چنانچه قصد ثبت برند لاتین را داشته باشید کپی برابر اصل کارت بازرگانی
 • اگر برای ثبت برند وکیل معرفی کرده باشید ارائه اصل وکالت نامه وکیل دادگستری
 • ارائه نمونه تصویر از برند تهیه شده 10 در 10
 • ارائه گواهی عدم سوء‌پیشینه

مدارک لازم جهت ثبت برند برای اشخاص حقوقی

 • کپی روزنامه رسمی ثبت شرکت
 • کپی آخرین روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت (درصورت وجود)
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی افراد دارای حق امضاء در شرکت
 • کپی برابر اصل مجوز فعالیت
 • اگر برند مورد نظر لاتین باشد کپی کارت بازرگانی شرکت
 • ارائه آدرس،کد پستی، ایمیل، شماره تلفن ثابت و همراه صاحبان امضاء

مراحل ثبت برند به زبان ساده

جهت ثبت کردن برند و یا نام تجاری بایستی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. قبل از هر چیزی بایستی به فکر  انتخاب یک برند خوب و فکر‌شده باشید. به اهمیت انتخاب نام تجاری پیش‌تر اشاره شد. جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با تکنیک‌های انتخاب یک نام تجاری خوب شما می‌توانید به مقاله مرتبط روش‌های انتخاب برند مراجعه کنید.
 2. پس از انتخاب یک نام تجاری مناسب این مرحله مهم‌ترین مرحله ثبت برند است. شما بایستی استعلام بگیرید و از این‌که برند قبلا انتخاب نشده باشد و یا این‌که قابل موافقت شدن باشد اطمینان حاصل نمایید. برای این کار می‌توانید بر روی جستجو در پرونده‌های علائم تجاری کلیک کنید.
 3. پس از این که مدارک مورد نیاز را که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد تهیه کردید بایستی به وبسایت مرکز مالکیت معنوی مراجعه کرده و وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید و اظهار‌نامه ثبت علامت تجاری خود را پر کنید. در این مرحله بایستی مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی افراد متقاضی، مجوز فعالیت و نمونه برند مورد نظر را در سامانه فوق بارگذاری کنید. نکته‌ای که وجود دارد این است که ارائه کارت بازرگانی اگر برندتان لاتین است الزامی است.
 4. پس از آن‌که مدارک خود را در سامانه بارگذاری کردید سامانه به شما یک برگه ارائه می‌دهد که باید آن را پرینت نمایید و به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. سپس پس از آنکه دفتر‌خانه فرم اطلاعات کاربری و گواهی امضا به شما ارائه داد بایستی این مدارک را در سامانه مذکور بار‌گذاری کنید و نام کاربری و گذر واژه خود را دریافت کنید.
 5. پس از آن که تقاضای شما توسط کارشناسان اداره علائم تجاری بررسی و تایید شد و پیامک تایید را دریافت کردید بایستی به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و پرونده فیزیکی تشکیل دهید. جهت تشکیل این پرونده بایستی تصویر برابر با اصل تمام مدارکی را که آپلود کرده بودید را همراه داشته باشید.
 6. در این مرحله بایستی شما هزینه‌ای جهت چاپ آگهی مربوط به علامت تجاری پرداخت کنید و منتظر بمانید یک هفته پس از درج آگهی به شما پاسخ داده شود.
 7. پس از این‌که آگهی در نوبت اول چاپ شد، اشخاص ثالث 30 روز مهلت دارند تا اگر اعتراضی نسبت به برند شما دارند آن را به مراجع قانونی اعلام نمایند. در غیر این صورت شما بایستی هزینه نوبت دوم چاپ آگهی را پرداخت کنید.
 8. پس از پرداخت حق‌الثبت بایستی با در دست داشتن روزنامه‌های نوبت اول و دوم و اظهارنامه نام تجاری و 10 قطعه از برند خود به  اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید و سند نام تجاری خود را تحویل بگیرید.
مراحل ثبت برند
Trademark Registration

چرا بهتر است مراحل ثبت برند را به همراه‌ثبت بسپارید

در صورتی که ثبت برند خود را به همراه‌ثبت بسپارید، هیچ نیازی به مراجعه حضوری شما به اداره مالکیت معنوی نیست و مواردی نظیر تشکیل پرونده فیزیکی،  پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، پرداخت هزینه حق الثبت، ، دریافت سند برند و تحویل دادن آن به شما همگی توسط همراه‌ثبت صورت خواهد گرفت. همچنین اگر مثلا مرحله اظهار‌نامه علائم تجاری را خودتان اجام دهید ممکن است درتنظیم آن نکته‌‌ای حقوقی را رعایت نکنید و در این صورت در‌خواست شما ممکن است ناقص و یا رد شده اعلام شود و با توجه به این‌که درخواست‌ها برای ثبت برند بسیار بالاست ممکن است زمان زیادی علاوه بر هزینه‌ ای که از دست داده‌اید از دست دهید.

برای مشاوره رایگان شما میتوانید با کارشناسان همراه ثبت تماس بگیرید

مطالب مرتبط :

 

اختراع

ثبت شرکت

تغییرات شرکت

جواز تاسیس