کد اقتصادی

اخذ کد اقتصادی یکی از مواردی است که انجام آن برای هر شرکت تجاری ضروری است. در مواردی مانند تنظیم اظهار‌نامه مالیاتی، اخذ گرید، اخذ کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایدات و مواردی از این دست شما حتما نیاز به یک کد اقتصادی دارید. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم ابتدا به تعریف کد اقتصادی بپردازیم و سپس اهمیت آن و موارد ضرورت آن را برای اشخاص مختلف بیان کنیم، سپس به مراحل اخذ آن و مدارک مورد نیاز اشاره کنیم.

کد اقتصادی چیست؟

کد  اقتصادی شماره ای است 12 رقمی که بر طبق قانون برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات می پردازند وضع شده است. این کد جهت شناسایی شرکت در واحد مالیاتی استفاده می شود.بر این اساس، مطابق قانون مالیاتی تصویب شده،تمامی شرکت های ثبت شده ملزم به اخذ کد اقتصادی می باشند.

نکته: هر شرکت و یا موسسه بعد از اینکه به ثبت رسید و آگهی تأسیس آن صادر شد باید طی دو ماه در ادراه دارایی تشکیل پرونده داده و برای اخذ کد اقتصادی اقدام نماید. اهمیت تشکیل پرونده مالیاتی از آن جهت است که وقتی شرکت تأسیس می شود بدون داشتن پرونده مالیاتی نمی توان برای اخذ کد اقتصادی اقدام کرد.

 

اخذ کد اقتصادی

دلایل اهمیت اخذ کد اقتصادی

نکته: مهم‌ترین دلیل اهمیت اخد کد اقتصادی جلوگیری از مشمول جرایم مالیاتی شدن است. اما این‌که چرا در صورت عدم اخذ کد اقتصادی مشمول این جرایم می‌شوید این است که شما برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی به کد اقتصادی نیاز دارید. در صورت نداشتن این کد نه تنها نمی‌توانید اظهارنامه خود را ارسال کنید بلکه از معافیت‌های مالیاتی  هم بی بهره می‌مانید.

اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی

 • تمامی اشخاص حقوقی که در زمینه ی تولید، مونتاژ، صادرات و واردات، توزیع کالاها و امور خدماتی فعالیت دارند.
 • تمامی اشخاص حقیقی که در زمینه تولید، مونتاژ، صادرات و واردات، توزیع کالا و خدمات فعال‌اند. اشخاص حقیقی باید دارای پروانه ی کسب و کار از مراجع مربوطه بوده و محل فعالیت تجاری داشته باشند و شرایط لازم را برای دریافت کد اقتصادی داشته باشند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد اقتصادی شخص حقیقی

 • اصل و رونوشت شناسنامه و کارت ملی هوشمند
 • تکمیل فرم درخواست کد اقصادی به نام متقاضی
 • ارائه درخواست کتبی جهت دریافت کد اقتصادی
 • رونوشت پروانه کسب معتبر
 • رونوشت برگه پرداخت هزینه صدور کد اقتصادی که به حساب امور مالیاتی در بانک ملی واریز شود.
 • ۳ قطعه عکس

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی شخص حقوقی

 

 • تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شرکاء و سهامداران شرکت
 • گواهی امضاء دارندگان حق امضاء مجاز شرکت خطاب به اداره مالیات
 • تصویر برابر اصل اجاره نامه کد رهگیری دار و هولوگرام دار محل شرکت (در اجاره نامه مذکور، مستاجر باید شرکت باشد)
 • تصویر برابر اصل کلیه مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه، شرکتنامه، تقاضانامه، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیات مدیره شرکت، روزنامه رسمی ثبت تاسیس شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت

مراحل اخد کد اقتصادی

 1. ابتدا بایستی به واحد اطلاعات اداره مالیات مراجعه کنید و دفترچه مربوطه را دریافت کرده و تکمیل کنید.
 2. پس از تسلیم مدارک و تشکیل پرونده شما در نوبت بازدید قرار می‌گیرید و بایستی تا زمانی که از شرکت شما بازدید صورت گیرد صبر نمایید.
 3. پس از اتمام موفقیت آمیز مراحل پیش گفته، کد اقتصادی ۱۲ رقمی که کدی انحصاری و از سوی اداره مالیات به شرکت متقاضی دریافت کد اقتصادی اختصاص داده می شود.

جهت انجتم مراحل دریافت کد اقتصادی توسط موسسه همراه‌ثبت شما میتوانید  با این موسسه در این زمینه تماس بگیرید .

اخذجواز تاسیس