روزنامه رسمی چیست؟ هر آن‌چه بایستی در مورد روزنامه رسمی بدانید

[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]

روزنامه رسمی سازمانی وابسته به قوه قضائیه است. یکی از مراحل ثبت شرکت و یا تغییرات آن ثبت آگهی در روزنامه رسمی است. در این مقاله ابتدا روشن خواهیم کرد که به چه چیزی روزنامه رسمی می‌گویند و در ادامه به مراحل ثبت آن اشاره خواهیم کرد.

روزنامه رسمی

همان طور که گفته شود روزنامه رسمی وابسته به قوه قضائیه بوده و تنها مرجع رسمی انتشار کلیه آگهی‌های قانونی کشور است. مواردی که در این روزنامه انتشار می‌یابند عبارت‌اند از:

 •  انتشار کلیه قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی
 • ثبت شرکت و تغییرات شرکت ها و موسسات غیر تجاری
 • ثبت و تمدید نام و علائم تجاری
 • ثبت طرح های صنعتی و اختراعات و غیره

مراحل ثبت روزنامه رسمی

مراحلی که بایستی آن‌ها را به ترتیب انجام دهید به قرار زیر هستند:

 • ابتدا وارد پورتال روزنامه رسمی کشور شوید.
 • با ثبت نام در قسمت پورتال، نام کاربری و گذر‌واژه خود را مشخص کنید.
 • پس از عضویت و ورود به حساب کاربری به قسمت «صفحه سخصی من» رفته و روی «پرداخت هزینه آگهی» کلیک کنید.
 • چنانچه قصد دارید قبل از پرداخت آگهی خود را مشاهده کنید شماره مکانیزه آگهی را که یک کد 18 رقمی است وارد کنید و روی گزینه مشاهده آگهی کلیک کنید.
 • هزینه آگهی را از طریق درگاه‌ اینترنتی پرداخت کنید.
 • پس از اتمام پرداخت، یک کد پیگیری به شما داده می‌شود که طبیعتا جهت پیگیری آگهی بایستی آن را در صورت نیاز به دپیگیری حفظ کنید.
 • پس از گذشت 5 روز کاری آگهی شما آگهی در پورتال رسمی منتشر می‌شود و می‌توانید نسخه الکترونیکی معتبر آن را دریافت کنید.

وضعیت‌های مختلف آگهی

پس از این‌که آگهی خود را در پورتال روزنامه ثبت کردید ممکن است یکی از وضعیت‌های زیر را داشته باشد:

 1. اخذ شده از ثبت: به این معنی که هزینه توسط پرداخت‌کننده پرداخت نشده است و یا با موفقیت صورت نگرفته است.
 2. آماده ارسال به چاپ: به این معنی که هزینه قابل پرداخت آگهی با موفقیت پرداخت شده است و آگهی آماده چاپ است.
 3. در حال انتشار امضاء نشده: به این معنی که آگهی در حال چاپ است ولی امضاء نشده است.
 4. منتشر شده امضاء نشده: به این معنی که آگهی به چاپ رسیده است ولی نسخه امضاء شده آن آماده نیست.
 5. منتشر شده امضاء شده: به این معنا که آگهی به چاپ رسیده است.

ثبت در روزنامه رسمی

ثبت آگهی تغییرات شرکت

انتشار آگهی در روزنامه رسمی تنها مربوط به ثبت شرکت نیست. طبق قانون بعضی از تغییرات شرکت نیز باید در روزنامه رسمی چاپ شوند. در ادامه به بررسی قوانین موجود در این زمینه می‌پردازیم:

 • هیات مدیره باید قبل از اقدام برای کاهش اختیاری سرمایه، تصمیم مجمع عمومی را در این زمینه، حداکثر تا مدت یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ کند.
 • تصمیم راجع به انحلال و اسامی مدیر یا مدیران تصفیه و نشانی آن‌ها، باید ظرف پنج روز به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام شود تا پس از ثبت برای اطلاع عموم در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه‌ها و آگهی‌های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ شود.
 • تقسیم دارایی شرکت بین صاحبان سهام، در مدت تصفیه یا پس از آن ممکن نیست مگر آن که شروع تصفیه و دعوت بستانکاران قبلا سه بار و هر بار به فاصله یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ شود و حداقل شش ماه از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد.
 • مدیران تصفیه باید ظرف مدت یک ماه پس از ختم تصفیه مراتب را به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام کنند تا به ثبت رسد و در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های مربوط به شرکت در آن منتشر می‌شود، چاپ شود و نام شرکت از دفتر ثبت شرکت‌ها و دفتر ثبت تجارتی حذف شود.
 • پس از اعلام ختم تصفیه مدیران تصفیه باید وجوهی را که باقیمانده است در حساب مخصوصی نزد یکی از بانک‌های ایران تودیع و صورت اسامی بستانکاران و صاحبان سهامی را که حقوق خود را  استیفا نکرده‌اند نیز به آن بانک تسلیم و مراتب را طی آگهی مذکور در همان ماده به اطلاع اشخاص ذی‌نفع برسانند تا برای گرفتن طلب خود به بانک مراجعه کنند.
 • پس از انقضاء ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه هر مبلغ از وجوه که در بانک باقیمانده باشد در حکم مال بلاصاحب است و از طرف بانک اطلاع دادستان شهرستان (در حال حاضر دادستان عمومی و انقلاب) به خزانه دولت منتقل خواهد شد.
 • تصمیم راجع به فروش اوراق قرضه و شرایط صدور و انتشار آن باید همراه با طرح اعلامیه انتشار اوراق قرضه کتبا به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام شود. مرجع مذکور مفاد تصمیم را ثبت و خلاصه آن را همراه با طرح اطلاعیه انتشار اوراق قرضه، به هزینه شرکت، در روزنامه آگهی خواهد کرد.
 • نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل باید با ارسال نسخه‌ای از صورت‌جلسه هیات مدیره به مرجع ثبت شرکت‌ها اعلام و پس از ثبت در روزنامه رسمی آگهی شود.
 • آگهی شرکت در مجله رسمی وزارت دادگستری و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار مجددا به فاصله ده روز انتشار خواهد یافت. برگه ای از این آگهی برای هر کدام از بستانکارانی که شناخته شده است ارسال می گردد.
 • به محض اینکه فهرست بستانکاران احتمالی طبق ماده تنظیم شد، مدیر تصفیه از طریق اعلان در مجله رسمی و حداقل یک روزنامه دیگر به بستانکاران احتمالی اخطاریه می دهد که در مدت های ذیل خود را معرفی نموده و مدارک طلب خود یا سواد تصدیق کننده آن را همراه با لیستی که تمامی مطالبات آنان را مشخص می کند به دفتردار محکمه تقدیم نموده و فیش اخذ کنند.اعلان ذکر شده می بایست در دو مرتبه و به فاصله پنج روز انتشار یابد.
 • مدیر تصفیه قادر است اموال تاجر را توقیف و مهر و موم کند مدیر تصفیه بلافاصله از روی لیست دارایی گذشته نسبت به رسیدگی اسناد و نوشته ها اقدام نماید. چنانچه ضروری باشد متممی برای لیست دارایی ترتیب خواهد داد. مدیر تصفیه می بایست بلافاصله از طریق اعلان در روزنامه از طلبکاران جدید در صورتی که موجود باشند دعوت به عمل آورد که در طی یک ماه مطالبات و اسناد خود را جهت رسیدگی ابراز نمایند.در اعلان یاد شده مفاد قرار محکمه که طبق آن مدیر تصفیه تعیین شده است می بایست مندرج گردد.

برای مشاوره در زمینه روزنامه رسمی  شما میتوانید با کارشناسان همراه ثبت تماس بگیرید.

 

 

 

2 comments on “روزنامه رسمی چیست؟ هر آن‌چه بایستی در مورد روزنامه رسمی بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است بخواهید از تگ های HTML و صفتهای آنها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>