نکات ثبت شرکت

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

در این مقاله قصد داریم شرایط و نکات ثبت شرکت را برای شما بازگو کنیم. انواع شرکت‌هایی که در این مقاله به نکات مهم ثبت آن اشاره خواهیم کرد شرکت‌های با مسئولیت محدود و شرکت‌های سهامی خاص است.

نکات ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدودبه مبلغ اسمی سهام آنها است. شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می شود حتی در صورتی که موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد. در شرکت سهامی تعدادشرکاءنباید از سه نفر کمتر باشد.

 

شرکتهایی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است، شرکت سهامی خاص نامیده می‌شوند.

نکات زیر از جمله مهمترین نکات مربوط به ثبت شرکت سهامی خاص است:

 • در شرکت سهامی خاص، تعداد مدیران حداقل 3 نفر است.
 • تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.
 • در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.
 • استفاده از وجوه تادیه شده به نام شرکت سهامی در شرف تاسیس ممکن نیست، مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت یا وقتی که گواهینامه‌ای که نشان‌دهنده عدم ثبت شرکت باشد، از طرف مرجع ثبت صادر گردد.
 • شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند مگر این که از مقررات مربوط به شرکت های سهامی عام،به نحوی که در لایحه اصلاح قانون تجارت مقرر است،تبعیت نمایند.
 • سرمایه شرکت صرفاَ توسط موسسین تامین می شود. موسسین شرکت،نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند،مسوولیت تضامنی دارند. تا وقتی که شرکت به ثبت نرسیده است، صدور ورقه سهم یا گواهینامه موقت سهم ممنوع است.در صورت تخلف امضاء کنندگان آن ها،مسوول جبران خسارات اشخاص ثالث خواهند بود.
 • هر کس قبل از به ثبت رسیدن شرکت به صدور سهام مبادرت کند به مجازات محکوم خواهد شد.
 • در شرکت سهامی خاص، مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.
 • نکته: اشخاص زیرنمی توانندبه سمت بازرسی شرکت سهامی انتخاب شوند
 • اشخاص مذکور در ماده 111 این قانون.
 • مدیران و مدیرعامل شرکت.
 • اقرباء سببی و نسبی مدیران و مدیرعامل تا درجه سوم ازطبقه اول و دوم.
 • هرکس که خود یا همسرش از اشخاص مذکور در بند 2 موظفا حقوق دریافت می‌کند.

نکات ثبت شرکت با مسئولیت محدود

قبلا به تفضیل در مورد شرکت‌های با مسئولیت محدود صحبت کرده‌ایم. در این‌جا نکات ثبت شرکت مسئولیت محدود را مورد‌بندی کرده‌ایم:

 • شرکت های با مسئولیت محدود از نوع شرکت های اشخاص هستند. یعنی در این شرکت ها شخص اهمیت زیادی دارد و اعتبار افراد موسس در شرکت به عنوان یک رکن اساسی مطرح است.
 • تفاوت این شرکت با سایر شرکت های اشخاص در این است که در شرکت های با مسئولیت محدود سرمایه هم همانند افراد نقش تعیین کننده ای در اعتبار و دارایی شرکت دارد.
 • در این شرکت‌ها نیازی نیست سرمایه ای در بدو تاسیس سپرده شود ولی باید حداقل 1 میلیون ریال توسط موسسین تعهد شود و تاریخی برای تادیه این مبلغ مورد توافق واقع شود.
 • سرمایه مورد نیاز برای شرکت های با مسئولیت محدود یا باید نقدا یا غیر نقدی تادیه شود . اگر سرمایه مورد توافق بصورت غیر نقدی تعهد شد باید تقویم نامه‌ای توسط خود شرکا تنظیم شود و میزان سهم الشرکه فرد تعیین گردد.
  4-با حداقل دونفر می توان یک شرکت با مسئولیت محدود ثبت کرد تعداد شرکا بیشتر تا سقف نامحدود و مجاز اسی و می‌توان به منظور تادیه مبلغ مورد نیاز سرمایه بر شرکت تعداد شرکا را بیشتر کرد.
  5- شرکا در شرکت های با مسئولیت محدود هم می توانند افراد حقیقی باشند و هم افراد حقوقی
  6-تاسیس شرکت با مسئولیت محدود باید شرکا ابتدا جلسه ای با نام مجمع عمومی موسسین را تشکیل دهند و در این جلسه مواردی را همچون شرکتنامه، اساسنامه در صورت وجود، اظهارنامه و تقاضانامه و … را همگی توافیق و امضا نمایند . در همین جلسه باید مدیران هیئت مدیره تعیین شوند و مدیر عامل هم معرفی شود . البته انتخاب مدیر عامل را می توانند به هیئت مدیره تفویض نمایند.
  7-مدیران هیئت مدیره هم با تشکیل جلسه ای مواردی همچون تعیین سمت های هیئت مدیره ، شرح وظایف و روند اجرایی شرکت را مورد توافق قرار می دهند.
  8-میزان مسئولیت هر فرد در شرکت با مسئولیت محدود بر اساس میزان سهم الشرکه افراد بصورت قانونی تعیین می شود . البته این نوع شرکت این قابلیت را به موسسین و شرکا می دهد که میزان مسئولیت یک فرد را با توافق خود او بیشتر یا کمتر از سایر شرکا تعیین نمایند.
  9-موضوع سرمایه در شرکت ها با مسئولیت محدودبر اساس سهم الشرکه تعیین می شود . یعنی آورده افراد در شرکت با میزان مشخصی از سهم الشرکه تعیین می شود.
  10-هر نوع موضوع و فعالیتی را می توان در چهارچوب شرکت های با مسئولیت محدود سازماندهی کرد و هیچ گونه تفاوتی با سایر شرکت ها از این نظر ندارد.
  11-مدت زمان مدیریت در شرکت های با مسئولیت محدود نا محدود می باشد  به این منظور که افراد منتخب برای سمت های مدیریت در شرکت می توانند مادامیکه رضایت سایر شرکا را به دنبال داشته باشند در سمت خود ادامه فعالیت دهند
  12-شرکتنامه شرکت های با مسئولیت محدود حاوی اطلاعات و توافقات شرکت و شرکا می باشد . در این سند باید نوع مشارکت ، میزان سرمایه و سهم الشرکه هر فرد ، نحوه تقسیم سود و زیان شرکت ، مدت مدیرت ، لزوم تعیین بازرس و نحوه بازرسی ، سال مالی و … را لحاظ نمود.
  13-شرکت های با مسئولیت محدود  می توانند به منظور توسعه فعالیت های خود اقدام به تاسیس شعب و یا نمایندگی هایی در ایران و یا حتی خارج از کشور با هماهنگی اداره ثبت شرکت ها بکنند.
  14-هر یک از شرکا به تنهایی می تواند در صورت عدم تعیین بازرس موارد حقوقی واسناد و مدارک مالی شرکت را در هر زمان که نیاز باشد مورد بررسی قرار داده و از صحت روند کار مطلع شود.

 

 

 

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه های ثبتی شما میتوایند با کارشناسان در همراه ثبت تماس بگیرید .

 

02188400023

 

منابع و سایت های مرجع :

شورای عالی مناطق آزاد

اداره ثبت شرکت ها 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ممکن است بخواهید از تگ های HTML و صفتهای آنها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>